Diskless

Z DCEwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Diskless technologie, česky - bezdiskové, jsou v našem kontextu ty, které umožňují běh pracovních stanic a serverů bez toho, že by fyzický, nebo virtuální stroj vyžadoval lokálně instalovaný operační systém.


Full-Diskless
Nevyžaduje žádné blokové zařízení, i když ho umí využít, ale je závislý na přístupu k DHCP, TFTP a NFS serveru
  • Je rychlý, protože veškeré IO operace probíhají po síti nebo v RAM.
  • Je bezpečný, protože používá systémové soubory, které se sdílejí přes NFS v režimu READ-ONLY (jen pro čtení), takže ani po získání superuživatelského přístupu do spuštěného systému nelze modifikovat soubory na straně NFS serveru. Veškeré lokální změny jsou za běhu uloženy jen do RAM, která se během restartu zahodí.
  • A výhodný pro administrátory, protože se nic nemusí instalovat a vše se spravuje na jednom místě. Není potřeba řešit přístupy na více strojů. Není potřeba si lámat hlavu zabezpečením, protože je vše jako na dlani – ale jen pro admina. A zálohování je stupidně snadné.
Upozornění Má ovšem své limity:
  • Je závislý na přístupu k disklessové infrastruktuře – nastane-li problém v síti je nepoužitelný. Takové situace si však velice rychle někdo všimne. Tohle je stručný přehled skutečných problémů, které zapříčinily problém s dostupností disklessové infrastruktury: duplicitní IP adresa, propojené subnety, pirátský DHCP server, výpadek elektřiny, aj.
  • Dojde-li k přerušení připojení zamrzne. Ale nezhroutí se! Bude čekat, dokud NFS server nedoručí požadovaná data. V tom jak rychle data doručí hraje roli více faktorů, kromě konektivity i konfigurace NFS serveru. By default používá NFS server jen omezené množství vláken (XX), které je potřeba adekvátně navýšit, pokud má obsloužit větší množství strojů.
  • Žádná data nejsou lokálně uložená, vše se po restartu natahuje znovu, takže u většího počtu strojů spuštěných ve stejný okamžik můžete narazit na nedostatečnou propustnost sítě, protože switche pokud nestíhají zahazují pakety. NFS připojení, které jede přes TCP to ustojí, protože tenhle protokol počítá s tím, že se cestou něco ztratí – projevuje se to pomalým nabíháním aplikace při prvním spuštění. Každém další už bude rychlejší, protože se použije to co se po prvním spuštění uložilo do RAM. Ale procesy, které komunikují přes UDP protokol (jednodušší a tím pádem rychlejší) mohou v takových podmínkách kolabovat, pokud jim nějaký paket nedorazí včas.
  • Systém, který využívá overlayfs má k dispozici menší množství volné operační paměti, protože má část RAM vyhrazenou pro uložení modifikovaných souborů.


Half-Diskless
Využívá blokové zařízení jako úložiště (storage) a to umožňuje obejít omezení Full-Disklessu, takže je závislý pouze na přístupu k NFS serveru. QEMU totiž umožňuje virtuálnímu stroji podstrčit virtuální blokové zařízení, nasdílené přes NFS. A pokud je na něm nainstalován zavaděč, který linuxovému jádru rovnou nastaví IP adresu rozhraní, přes které si pak připojí zbytek systému nasdíleného přes NFS, nepotřebuje funkční DHCP server. Proto se klíčové stroje disklessové infrastruktury spouští jako Half-Diskless. Vše ostatní jako Full-Diskless
Autonomní diskless
Je ve své podstatě Half-Diskless, který využívá lokální blokové zařízení (je-li na to připravené) nejenom k instalaci lokálního zavaděče, který je schopen zavést jádro s podporou konektivity přes Wi-Fi v případě, že nelze využít síťového rozhraní které má PXE, ale také jako:
  • swap (pokud obsahuje swapovací diskový oddíl), který umožňuje obsadit větší množství RAM, než kolik jí skutečně je, a ..
  • persistentní keš, do které si uloží při spuštění soubory stažené ze sítě, aby je nemusel po restartu stahovat znova.
Využití blokového zařízení pro kešování velkých souborů je zcela zásadní funkcionalita, bez které nelze dosáhnout autonomie. Jedině díky tomu je schopen fungovat po startu i bez síťové konektivity, podobně jako Non-Diskless, od kterého se ale zcela zásadě liší tím že:
  1. neobsahuje žádnou instalaci, jenom stažené soubory, které mohou být navíc kryptované,
  2. .. a to je důvod proč vyžaduje při startu funkční síťové připojení. Jedině tak se totiž dostane ke své konfiguraci a získá klíče, kterými se dají nakešované soubory odemknout.
Bez přístupu k síti zůstane viset v ramdisku, který neobsahuje žádné informace, které by umožnily nakešované soubory odemknout a použít k sestavení sendviče. Všechno běží v RAM, jakmile tedy autonomní systém zkolabuje a ztratí obsah RAM, zůstanou na lokálním disku jen bezcenné kryptované bloby dat.
Poznámka Po spuštění už je na připojení nezávislý a může existovat i bez něj, pokud dostane při startu do sendviče vrstvu, která obsahuje instrukce, jimiž se má řídit.


Obsah manuálu

(Vpravo je uveden aktuální stav zpracování kapitoly)

Přehled vývoje infrastruktury pro diskless Debian na katedře DCE
 
100%
Jak vytvořit bezdiskový stroj s operačním systémem GNU/Linux  
 
80%
Práce v prostředí ramdisku  
 
80%
Překrytí systémového disku - overlay filesystem  
 
90%
VMware Player v prostředí bezdiskového linuxu  
 
90%
Virtualizovaný cluster  
 
60%

Doplňky

Tisková verze
Diskuze k tomuto materiálu