Dp 232 cz

From DCEwiki
Jump to navigation Jump to search

Model průmyslového systému s rychlými servopohony[edit]

Autor: Roh Michal

Diplomové práce 2007

Stáhnout práci v PDF

232img.gif

Cílem práce je vytvořit model s vázanými servopohony, který je dostatečně robustní, aby odolal nešetrnému zacházení studentů a zároveň byl dost názorný. Hlavním úkolem tohoto modelu je simulace odtahu materiálu ze stroje a jeho navíjení na cívku, nebo naopak jeho odvíjení z cívky a podávání do stroje. Jde o řízení jednoho motoru v závislosti na rychlosti druhého motoru a měnícím se převodovém poměru.

Základem mechanické části modelu je automobilový diferenciál se dvěma připojenými servomotory. První pohání přes řemenový převod levou poloosu, na druhou poloosu je připojeno inkrementální čidlo sloužící jako indikátor kvality řízení. Druhý servomotor pak přes variátor pohání náhon diferenciálu. Třetí servomotor umožňuje změnu převodového poměru variátoru.

Součástí této práce je i program simulující dva stroje, jeho částečná verze určená pro doprogramování studenty a nebo jenom softwarová konfigurace pro daný hardware. Každý z těchto strojů lze spustit ve třech módech, z nichž jsou dva určeny pro standardní běh stroje a jeden je servisní

Dp 2007 roh michal.pdf