IPv6 (config)
Co je IPv6
IPv6 je nový internetový protokol, který by měl nahradit stávající IPv4 protokol. Protokol IPv4 je základním stavebním kamenem současného internetu a využívá k adresování počítačů 32-bitovou adresu (4 Byte). Tato adresa musí být jedinečná na celém světě (kromě počítačů „schovaných“ za tzv. NATem). Stavající protokol dokáže teoreticky adresovat cca 4 miliardy počítačů. Reálný počet je však výrazně nižší a dle analýz by volné „staré“ IP-adresy měli dojít v horizontu 1-2 let.
Nový protokol označovaný jako IPv6 používá adresu délky 128 bitů (16 Byte … nikoliv 6 Byte, jak občas laicky zmiňováno). Tento adresní prostor umožňuje každému člověku na zeměkouli přidělit pro jeho zařízení teoreticky cca 10^28 IP-adres … a to už by mohlo chvíli vystačit. Jde však o čistě teoterické číslo - implementačními podmínkami je tento počet výrazně nižší, přesto mnohonásobně přesahuje současné i budoucí potřeby. Hlavní důraz byl při návrhu nového protokolu kladen na uživatele – tj. minimalizaci odborných zásahů uživatele při instalaci IPv6-zařízení apod. Proto se zde setkáte s výrazy „autoconfigurace“ apod.
IPv6 na Katedře řídicí techniky
Na Katedře řídicí techniky byl protokol IPv6 nasazen v létě 2010 paralelně ke stávajícímu IPv4 (stejné podsítě, stejná jména serverů, stejné servery apod.). Tento režim označovaný jako „dual-stack“ umožňuje co možná nejhladší přechod k novému protokolu. Implementace na straně síťové infrastruktury a serverů je připravena. Servery mají stejná jména, stejné jméno má i proxy-server atd. IPv6 podporuje i část místních periferií (tiskáren) - tyto zařízení již mají IPv6-adresu nastavenou a lze je používat pod jejich jménem.
Konfigurace vašeho PC - Win-XP
Win-XP mají standardně IPv6 vypnuté. Je tedy nejprve nutné povolit IPv6, tj. spustit příkaz "ipv6 install". Následně jsou potřeba tyto konfigurační kroky:
- vypnout mód náhodného generování adresy: "netsh interface ipv6 set privacy state=disable" (popř. ještě "ipv6 gpu UseTemporaryAddresses no")
- přejmenujte si vaše "síťové rozhraní" z "Připojení k místní síti xx" apod. na "LAN"
- doporučujeme nainstalovat externího DHCPv6-clienta [1] a dát dám mu tento [2] konfigurační soubor. Pokud byste chtěli mít statickou IPv6 adresu, dejte vědět - zaregistrujeme ji do DNS a pošleme postup na její nastavení.
... a to by mělo být všechno (v případě problémů pomůžeme)
Konfigurace vašeho PC - Win-Vista a Win-7
U Windows Vista je situace jednodušší - IPv6 podporují hned po instalaci. Mělo by stačit vypnout privacy-mod: "netsh interface ipv6 set privacy state=disable" a "netsh interface ipv6 set global rand=disable". Tato změna nastavení se musí udělat pod uživatelem s právy administrátora.
Pokud chcete pevnou IPv6-adresu, kontaktujte nás - my ji zaregistrujeme do DNS (abyste mohli psat symbolické jméno) a pošleme návod na její nastavení.
Konfigurace vašeho PC - Linux
IPv6 adresu lze nastavit buď ručně, nebo prostřednictvím systémové konfigurace, která se může lišit v závislosti na distribuci
Ruční nastavení na konzoli
Nastavení IPv6 adresy na konzoli je stejné, nezávisle na distribuci. Používá se k tomu příkaz ip (Na Debianu součást balíku iproute
a na Gentoo .
Debian
Ukázka nastavení IPv6 adresy pro rozhraní eth3 ze souboru /etc/network/interfaces
iface eth3 inet6 static
address 2001:718:2:1612:0:1:0:271
netmask 64
|
Nastavení umožňující nastavit si ručně IPv6 adresu a ostatní nastavení převzít z autokonfigurace.
iface eth0 inet6 static
address 2001:718:2:1611::xxx
netmask 64
autoconf 0
accept_ra 1
accept_ra_defrtr 1
accept_ra_pinfo 1
|
Gentoo
Konfigurace je v souboru /etc/conf.d/net
modules="iproute2"
dns_domain_eth0="felk.cvut.cz"
dns_search_eth0="felk.cvut.cz"
dns_servers_eth0="2001:718:2:1611:0:1:0:90 2001:718:2:2200::100"
config_eth0="2001:718:2:1654:0:1:0:600/64"
|