Nápověda:Jmenné prostory a jejich význam

Z DCEwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Stránky Wikipedie jsou podle svého účelu rozděleny do několika skupin, nazývaných jmenné prostory (namespaces). Název každé stránky, která není v hlavním jmenném prostoru, začíná názvem jmenného prostoru odděleným dvojtečkou (bez mezery!) od vlastního názvu stránky. Rozdělení do jmenných prostorů má za cíl jednak zpřehlednit encyklopedii, jednak umožnit, aby např. encyklopedický článek mohl mít stejné jméno jako celá kategorie. Rozdělení také slouží pro některé speciální funkce wiki, např. vkládání šablon, řazení do kategorií apod.

Seznam jmenných prostorů

Wikipedie obsahuje následující jmenné prostory (v závorkách je anglické pojmenování):

  • Hlavní jmenný prostor, který obsahuje vlastní encyklopedické články. Články v tomto jmenném prostoru se jmenují přímo svým názvem bez jakékoli přidané předpony, např. Matematika, Karel Čapek, …
  • Jmenný prostor DCEwiki (Project) obsahuje články o Wikipedii jako takové, některé stránky nápovědy apod. Patří tam např. stránky Wikipedie:Pod lípou, Wikipedie:Hlasování o smazání, …
  • Jmenný prostor Uživatel (User) obsahuje osobní stránky jednotlivých uživatelů (wikipedistů). Na tyto stránky se lze dostat kliknutím na uživatelovo jméno v historii změn, v seznamu posledních změn, nebo v podpisu v diskusích.
  • Jmenný prostor Soubor (Image) obsahuje popisky k souborům (obrázkům a zvukům) nahraným do Wikipedie. Seznam stránek v tomto jmenném prostoru lze zjistit ze speciální stránky se seznamem načtených souborů.
  • Jmenný prostor MediaWiki (MediaWiki) obsahuje překlady původně anglických textů systémových hlášení. Tyto stránky mohou upravovat pouze správci. Jejich seznam najdete na Speciální:Allmessages, další informace pak na Nápověda:Jmenný prostor MediaWiki.
  • Jmenný prostor Šablona (Template) obsahuje šablony, tzn. znovupoužitelné části stránek; jejich (ručně udržovaný) seznam je na stránce Wikipedie:Šablony. Text stránky z tohoto jmenného prostoru lze do libovolné jiné stránky vložit uvedením jména stránky se šablonou (bez předpony Šablona:), uzavřeného do dvojitých složených závorek (např. {{EU}}) do textu stránky.
  • Jmenný prostor Nápověda (Help) by měl obsahovat stránky s nápovědou o systému Wikipedie. V české Wikipedii se však tento jmenný prostor zatím využívá pouze částečně, mnoho nápovědních stránek je umístěno ve jmenném prostoru Wikipedie, ze kterého jsou do jmenného prostoru Nápověda přesouvány postupně. Do tohoto jmenného prostoru patří např. tato stránka nebo třeba stránky Nápověda:Kategorie, Nápověda:Obrázky apod.
  • Jmenný prostor Kategorie (Category) obsahuje stránky kategorií. Seznam všech kategorií je na stránce Speciální:Categories. Pokud se v nějakém článku nachází odkaz na stránku v tomto jmenném prostoru, je tím článek do dané kategorie zařazen. Pokud má stránka na kategorii pouze odkazovat, ne do ní být zařazena, je třeba před název kategorie dát další dvojtečku, např. [[:Kategorie:Hlavní strana]] (což vytvoří Kategorie:Hlavní strana).
  • Jmenný prostor Speciální (Special) je tzv. virtuální jmenný prostor. Netvoří skutečné stránky uložené v databázi, které by šlo editovat, ale různé dynamicky generované výstupy programu MediaWiki, který Wikipedii spravuje; stránky v tomto jmenném prostoru obsahují např. nástroje pro správce, umožňují získávat informace o databázi apod. Seznam všech speciálních stránek je na jedné ze stránek tohoto prostoru: Speciální:Specialpages.
  • Jmenný prostor Média (Media) je dalším virtuálním jmenným prostorem. Pomocí něj se odkazuje na soubory nahrané do Wikipedie. V tomto jmenném prostoru tedy nejsou stránky, ale soubory. Pro použití nahraných multimediálních souborů viz níže.
  • Jmenný prostor ' by měl obsahovat tematické stránky základních témat s odkazy. Vizte Wikipedie:Wikiportál.

Ke každému jmennému prostoru z předešlého seznamu, s výjimkou virtuálních jmenných prostorů Speciální a Média, existuje přidružený jmenný prostor obsahující diskusní stránky k příslušným stránkám v daném prostoru. Tyto jmenné prostory se jmenují jako odpovídající „hlavní“ jmenný prostor s přívlastkem „diskuse“ – např. Diskuse:Matematika, Nápověda diskuse:Jmenný prostor, Šablona diskuse:EU atd. Na tyto stránky se lze dostat kliknutím na odkaz Diskuse u příslušného článku.

Názvy jmenných prostorů jsou na české Wikipedii přeloženy do češtiny, přesto však lze pro odkazování na stránky použít i původní anglický název jmenného prostoru (např. Special:Recentchanges vedle Speciální:Recentchanges). Tato vlastnost zajišťuje snadnou orientaci i pro cizojazyčné uživatele a správce systému Wikipedie.

Příklady, jak vkládat multimédia do článků

  • [[Soubor:Flag of Europe.svg]] vloží obrázek (nefunguje u zvukových souborů) přímo do stránky – Flag of Europe.svg
  • [[Média:Flag of Europe.svg]] vytvoří textový odkaz na obrázek nebo zvukový soubor – Média:Flag of Europe.svg
  • [[:Soubor:Flag of Europe.svg]] vytvoří textový odkaz na stránku s popisem obrázku - Soubor:Flag of Europe.svg

Technické podrobnosti

Jmenné prostory jsou definovány v proměnné $namespaceNames v souboru MessagesCs.php.

Seznam všech definovaných jmenných prostorů s jejich interními čísly:

proměnná číslo český název anglický název
NS_MEDIA −2 Média Media
NS_SPECIAL −1 Speciální Special
NS_MAIN   0 Hlavní prostor (bez jména)
NS_TALK   1 Diskuse Talk
NS_USER   2 Uživatel User
NS_USER_TALK   3 Diskuse s uživatelem   User talk
NS_WIKIPEDIA   4 DCEwiki Project
NS_WIKIPEDIA_TALK     5 Diskuse k DCEwiki Project talk
NS_IMAGE   6 Soubor Image
NS_IMAGE_TALK   7 Diskuse k souboru Image talk
NS_MEDIAWIKI   8 MediaWiki MediaWiki
NS_MEDIAWIKI_TALK   9 Diskuse k MediaWiki MediaWiki talk
NS_TEMPLATE 10 Šablona Template
NS_TEMPLATE_TALK 11 Diskuse k šabloně Template talk
NS_HELP 12 Nápověda Help
NS_HELP_TALK 13 Diskuse k nápovědě Help talk
NS_CATEGORY 14 Kategorie Category
NS_CATEGORY_TALK 15 Diskuse ke kategorii Category talk
100
101