Poštovní server

From DCEwiki
Jump to navigation Jump to search

V rámci linuxových distribucí se lze narazit na několik možných řešení poštovního serveru. Většinou jde o kombinaci MTA (Mail Transport Agent) serveru, který se stará o komunikaci přes SMTP. A MDA (Mail Delivery Agent) serveru, který doručuje přijaté zprávy do schránek a ty zpřístupňuje přes POP3 resp. IMAP.

Před přeposláním, nebo doručením zpráv do lokálních schránek mohou být využity jako filtry další aplikace, které mohou provádět antispamovou kontrolu, kontrolu aj.

{ [ exim4 | postfix | sendmail ] + [ dovecot | cyrus ] } | [ courier | citadela ]

O tom jaký použít MTA a MDA server rozhoduje osobní vkus a preference v oblasti licencování. Výchozím MTA u Debianu je exim4 (licence GPLv2). BSD systémy preferují sendmail.

Poznámka Exim4 je stejně jako sendmail nebo postfix pouze MTA server, který umí poštu pouze přijímat do lokálních schránek. Pro zpřístupnění schránek uživatelům je nutné nainstalovat MDA server (dovecot nebo cyrus).

Pokud chceme, mít pouze jeden poštovní server, tak můžeme použít courier, nebo citadel, které mají k dispozici jak MTA, tak MDA démony. Liší se od sebe pouze tím, jak ukládají zprávy. Courier ukládá zprávy pouze v rámci FS, kdežto citadel používá pouze databázi.

exim4

postfix

dovecot

cyrus