Vodárna V5
Hlavní stránka | Laboratorní modely | Vyučované předměty | Vybavení | Historie | Správce laboratoře | Pro studenty | Odkazy | |
Laboratorní model Vodárna V5 byl využívaný k výuce teorie řízení v laboratoři K23 od roku 1991, v roce 2008 byla provedena jeho rekonstrukce v rámci bakalářské práce Jozefa Fetterika [1]. Model je tvořen dvěma nádržemi navzájem propojenými ventilem. Ke každé nádrži je připojeno jedno zubové čerpadlo, výpustní ventil z nádrže do rezervoáru a senzor na měření výšky hladiny. K řízení bylo možné využít PC, programovatelný automat, analogový počítač Meda nebo manuální ovládání.
V současné době model Vodárna V5 se v laboratoři K23 nenachází, ale bude tam po dokončení rekonstrukce laboratoře umístěn.
Konstrukce modelu
Hlavní část konstrukce
Jako nádrže jsou použity odměrné válce s průměrem 85mm a objemem cca 2 litry. Ty jsou přišroubovány k desce z plexiskla a ta je připevněna k rezervoáru vody. Rezervoár je vytvořen z plastové vaničky o objemu cca 6 litrů a je na něm postaven celý model. Jako pracovní kapalina se používá destilovaná voda, která není agresivní a nepoškozuje model tvorbou usazenin.
Ventily a čerpadla
Použité ventily jsou skleněné, manuální, používají se v chemických laboratořích. Jeden ventil je umístěn mezi nádržemi, další dva slouží jako výpustní ventily z nádrží. Ventily jsou vybaveny jazýčkovými kontakty od firmy Meder, které slouží k indikaci, zda je ventil otevřen nebo uzavřen.
Pro dopravu vody z rezervoáru do nádrží jsou použity zubová čerpadla typu APO 020 firmy Tesla Litovel. Každá nádrž je vybavena vlastním čerpadlem. Napájecí napětí čerpadla je 12V, příkon 50W.
Senzory a řídicí jednotka
K určení výšky hladiny jsou použity kapacitní sondy. Jejich elektronika je umístěna v plastových pouzdrech na odměrných válcích. K ní je připojen vlastní koaxiální kondenzátor uvnitř válců.
Řídicí jednotka umožňuje volbu mezi řízením z Matlabu, PLC, analogovým počítačem Meda a manuálním ovládáním. Pomocí ovládacího panelu se model zapíná a vypíná, lze ho ovládat manuálně pomocí potenciometrů a dále slouží k indikaci stavu modelu.
Pro studenty
Výšky hladin h1 [m] a h2 [m] měřené kapacitními sondami jsou pro použití v Matlabu/Simulinku převedeny na bezrozměrná čísla v intervalu <0, 1>, stejně tak vstupní napětí čerpadel u1 [V] a u2 [V]. Čerpadla mohou jen přečerpávat. Při odvození fyzikálního popisu můžeme zanedbat dynamiku čerpadla, předpokládáme jeho dokonalou těsnost a že velikost přítoku nezávisí na výšce hladiny vody v nádrži. Pásmo necitlivosti ale v úvahu brát musíme.
Při identifikaci systém uvažujeme jako SISO, kde vstupem je u1 a výstupem h2. Vypouštěcí ventil z levé nádrže je zavřený, zbylé dva naplno otevřené. Množství vody tekoucí z levé do pravé nádrže je úměrné rozdílu výšek hladin. Množství vytékající kapaliny je dáno průřezem otvoru S a průměrnou výtokovou rychlostí vp, která závisí na tvaru otvoru a viskozitě kapaliny.
Vstupy
- Vstupní napětí 1. čerpadla u1 [V]
- Vstupní napětí 2. čerpadla u2 [V]
Poruchové veličiny:
- Míra otevření ventilu V1 uV1 [-]
- Míra otevření ventilu V2 uV2 [-]
- Míra otevření ventilu V3 uV3 [-]
Výstupy
- výška hladiny v první (levé) nádrži h1 [m]
- výška hladiny v druhé (pravé) nádrži h2 [m]
Užitečné vztahy
Závislost ideální rychlosti výtoku kapaliny v [m s-1] na výšce hladiny h [m] je možné odvodit z Bernoulliho rovnice při uvažování laminárně stacionárního proudění a zanedbání ztrát jako
<math>v(t)=\sqrt{2 \, g \, h(t)}~\text{.}</math>
Průtok q [m3 s-1] daný zubovým čerpadlem je přímo úměrný jeho napětí u [V], čili
<math>q(t)=k \, u(t)~\text{.}</math>
Soubory
- Média:V5-id.pdf - zadání k identifikaci
- Média:V5-reg.pdf - zadání k řízení
- Soubor:V5 K23.zip - simulinkový model pro komunikaci
Literatura
- ↑ FETTERIK, Jozef. PLC riadenie modelu technologického procesu. Praha, 2008. xi, 35 s. Bakalářská práce. ČVUT-FEL, Katedra řídicí techniky. Vedoucí práce Ing. Jindřich Fuka.