CRM (CLI)

Z DCEwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
« CRM
Obsah

Máme-li funkční CRM, vypadá jeho výstup bez spuštěných služeb takto..

Poznámka
nod-1:~# crm_mon -1
============
Last updated: Tue Apr 12 11:44:55 2011
Stack: openais
Current DC: nod-1 - partition with quorum
Version: 1.0.9-da7075976b5ff0bee71074385f8fd02f296ec8a3
2 Nodes configured, 2 expected votes
0 Resources configured.
============

Online: [ nod-2 nod-1 ]

Provoz jakékoliv služby zajišťuje tzv. "Resource Agent", což může být buď shellový skript, nebo binární soubor, který se spouští v určitých intervalech, na základě nastavených (a přednastavených) konfiguračních parametrů. Základní sady těchto "agentů", jsou součástí několika instalačních balíků cluster-agents. Postupy ke konfiguraci CRM, které se válí po internetu, jsou většinou založeny na jejich použití. Můžete se však dostat do situace, kdy žádný z nich vašim potřebám nevyhoví, tak jak byste potřebovali. V takovém případě máte dvě možnosti:

  1. použít nějaký jiný ze seznamu agentů , který v distribučním balíku být nemusí - na stránce naleznete mj. i popis k distribučním agentům
  2. nebo si napsat agenta vlastního

Právě druhému bodu je věnován zbytek této stránky..

Konfigurační volby resource agenta

Konfiguraci resource agenta lze provádět prostřednictvím konzolového nástroje crm, a to buď při výchozí konfiguraci služby ( crm -> configure ), nebo později, operativně, za běhu ( crm -> resource ).

Jaké parametry lze vůbec u agenta nastavit, se můžete dozvědět z jeho výpisu konfiguračních nastavení ( crm -> ra )

Poznámka Jelikož mi zpočátku dlouho nebylo jasné, co je u crm konzolový příkaz a co konfigurační sekvence, pokusil jsem se pro větší přehlednost u konfiguračních sekvencí uvádět znaky ->, kterými jsem chtěl naznačit krok - "dopiš a dej enter"

Zcela konkrétně. Sekvence crm -> ra -> help by měla vést k tomu, že se na konzoli vypíše přehled dostupných příkazů v rámci sekvence ra, což je oblast v níž lze zjišťovat informace o dostupných agentech - jak lze u nich použít parametry, jaké jsou u nich doporučené hodnoty, atp.

Při nastavení se cesta k resource agentovi uvádí přes tři položky, navzájem oddělené dvojtečkami:

class:provider:agent

Třída - "class" seskupuje agenty určitého typu. Jelikož může být na jednu službu dostupných více agentů od různých poskytovatelů (poskytovatel - "provider"), může v rámci hierarchické struktury crm existovat ještě tzv. "provider", což je vlastně podadresář, v němž je skript (nebo binární soubor) resource agenta umístěn. Pokud se tedy nějaký "provider" v rámci třídy vyskytuje, je vypsán při sekvenci crm -> ra -> classes za lomítkem..

Poznámka
crm(live)ra# classes
heartbeat
lsb
ocf / dce heartbeat linbit pacemaker
stonith


Jak už bylo zmíněno, class a provider nejsou v podstatě nic jiného, než popis cesty k resource agentu..

heartbeat
/etc/ha.d/resource.d/ (skripty)
lsb
/etc/init.d (systémové spouštěcí skripty)
ocf
/usr/lib/ocf/resource.d/ (skripty)
stonith
/usr/lib/stonith/plugins/stonith2 (binárky)
/usr/lib/stonith/plugins/external (skripty)


Práce s crm

Před psaním vlastního agenta je nejjlepší se seznámit s tím jak se crm pracuje a pak začít s úpravou agenta již existujícího. V základní sadě je agent s názvem Dummy, který nedělá nic jiného, než demonstruje kde běží. Lze si na něm tedy odzkoušet přesuny služby mezi nody, zastavování, spouštění, seskupování atp.

status
vypíše aktuální stav clusteru
ra
zdroje informací k agentům ("resource agents")
classes
vypisuje seznam dostupných tříd (classes). V případě že, je stejná třída poskytovaná více poskytovateli (provider), vypíše (za lomítkem) i poskytovatele
list
vypíše seznam agentů dostupných v rámci třídy. Je-li výpis upřesněn i uvedením poskytovatele (provider), pak vypíše pouze jemu příslušné agenty ("resource agents")
meta,info
vypíše přehled všech možných parametrů, které lze nastavit u příslušného agenta. V případě komplexnějších agentů je to včetně podrobného popisu a výstup vypadá podobně jako u manuálu
providers
vypisuje naopak na základě názvu agenta jeho poskytovatele - "providera". V případě, že kromě providera je agent nabízen některou třídou (class) přímo, nevypíše nic. Pokud má nějakého poskytovatele, tak jej vypíše teprve po upřesnění třídy.
configure
V rámci configure se provádí výchozí konfigurace agentů. Nastavení proměnných, vzájemných závislostí při spouštění, intervalů spouštění atd. Do vlastního CRM se však změny v konfigurace promítnou až po jejich odeslání příkazem commit.
cibstatus
clone
colocation,collocation
commit
delete
edit
erase
group
load
location
monitor
ms,master
nastaví zdroj (primitive) tak aby se spouštěl na obou strojích
node
op_defaults
order
primitive
primitiva jsou základní služby, které lze seskupovat (group), řadit (order) aj.
property
ptest
rename
refresh
rsc_defaults
save
show
výpis stávající konfigurace
template
upgrade
verify
xml
resource
V rámci resource se nakonfigurované zdroje spouští (a zastavují), přesouvají mezi nody, případně se jim za běhu upravují přednastavené parametry.
cleanup
V případě že došlo z nějakého důvodu k chybě, která vede k pozastavení další operace, lze ji tímto způsobem deaktivovat a operaci zkusit provést znovu, s opravenými parametry
demote
failcount
manage
CRM se pokusí převzít "vládu" nad zdrojem (nebo skupinou zdrojů), která je ve stavu unmanaged)
meta
Umožňuje vypsat případně změnit aktuální nastavení akcí, které manipulují se zdrojem. Tato změna však platí pouze do okamžiku, než jsou znovu načteny výchozí hodnoty z uložené konfigurace (příkaz reprobe)
migrate,move
Přesune zdroj na jiný nod. Což znamená že běh služby se na stávajícím nodu zastaví a spustí jinde. Funguje to v závislosti na tom, jakým způsobem agent zdroje podporuje migraci.
param
Umožňuje vypsat případně změnit aktuální parametry zdroje. Tato změna však platí pouze do okamžiku, než jsou parametry zdroje znovu načteny z výchozí konfigurace (příkaz reprobe)
promote
refresh
reprobe
restart
CRM se pokusí zdroj korektně zastavit a znovu spustit.
status,show,list
vypíše aktuální stav zdrojů
start
CRM se pokusí o spuštění zdroje. V případě, že se mu to nepodaří, zůstane zdroj ve stavu "stop" a v monitoru se objeví oznámení o chybě.
stop
CRM se pokusí o zastavení zdroje. V případě, že se mu to nepodaří, zdroj zůstane běžet ve stavu "unmanaged" a v monitoru se objeví oznámení o chybě.
unmanage
CRM dá od zdroje ruce pryč. Záleží na agentovi zda může (ale nemusí) dále monitorovat její běh a případně pak správu zddroje zase převzít
unmigrate,unmove
Volání této funkce může být shodné s voláním move.
status
vypíše aktuální stav clusteru


Poznámka
Poznámka
Poznámka
Poznámka