KVM (spuštění virtuálního stroje)

From DCEwiki
Jump to navigation Jump to search

Zavaděč

O zavádění systému z blokových zařízení se stará SeaBIOS. Je to opensource implementace 16 bitového x86 BIOSu, která má všechny vlastnosti proprietárních x86 BIOSů. U Debianu se instaluje jako samostatný balíček s názvem seabios.

Poznámka QEMU používá při zavádění variantu s podporou VGA - SeaVGABIOS - jsou to soubory s názvem vgabios-…. To jaký soubor QEMU použije, záleží na typu virtualizované grafické karty
Upozornění Je-li spuštěno QEMU bez jakéhokoliv nastavení, tj. bez předaného blokového zařízení, tak QEMU automaticky předpokládá, že se bude systém zavádět po síti a použije ipxe, na kterém ovšem zůstane viset, pokud mu DHCP server neodpoví[1]. V reálném použití to signalizuje, že SeaBIOS nenašel na žádném z předaných blokových zařízení zavaděč.

Debianí instalační balíček ipxe-qemu obsahuje celou sadu PXE firmwarů pro všechna emulovaná virtuální síťová zařízení. Pokud chceme QEMU zabránit zavádění systému po síti, je třeba implicitně říct, že síťové zařízení není k dispozici:

Poznámka
… -net none …


Blokové zařízení

Konfigurační možnosti blokových zařízení

VPS s Linux OS

Ve výchozím nastavení má linuxové jádro aktivovaný tzv. elevator - scheduler, který optimalizuje řazení I/O operací HDD s ohledem na optimální pokrytí plochy ploten disku klasické konstrukce při jejich rotaci. Funkci lze elevatoru lze potlačit parametrem jádra:

elevator=noop

VPS s MS Windows

Na co si dát pozor

Pokud se používá image disku tak je třeba mít na paměti..

  1. Má-li být zavaděč součástí image, musí obraz odpovídat celému disku, včetně diskových oddílů, aby pro něj bylo ze začátku virtuálního disku vyhrazeno místo
  2. Je také třeba mít na paměti, že pokud není virtuál bezdiskový, tak jeho operační systém musí obsahovat nástroje pro kontrolu a opravu souborového systému, a také tento souborový systém musí podporovat aktuální jádro virtuálního stroje.

Chyby při spuštění

qemu-system-x86_64: Invalid parameter 'to'
Qemu nemá uveden grafický výstup. Je ho třeba nastavit.
SDL support is disabled
Qemu je zkompilované bez podpory SDL výstupu  1. Více o bezdiskovém zavádění viz manuál pro Diskless