Kategorie:QEMU

From DCEwiki
Jump to navigation Jump to search

Tato kategorie soustřeďuje obrázky, soubory a stránky, které mají úzkou návaznost na QEMU

Co je QEMU?[edit]

QEMU bylo původně navrženo jako virtualizační nástroj, který umí emulovat nejenom hardwarové vybavení virtuálního stroje, ale také architekturu virtuálního procesoru. To je sice výhodné z hlediska vývojářů, neboť tak mají možnost vyvíjet a testovat software v izolovaném prostředí virtuálního stroje, ale velmi náročné na výkon hostitelského stroje. Oproti nativnímu prostředí hostitele je totiž zpomalení virtuálu 5 až 10 násobné. Proto původní vývojář QEMU - Fabrice Bellard - vyvíjel také jaderný modul kqemu, s nímž bylo zpomalení pouze poloviční, ovšem ten na rozdíl od QEMU nebyl open source.

Paralelně s kqemu byl po jistou dobu vyvíjen také alternativní jaderný modul qvm86, ale jeho vývoj umřel r. 2005. Oficiálně jeho vývoj skončil poté, co v lednu 2007 firma SUN uvolnila pod GPL2 licencí VirtualBox Open Source Edition (OSE). Fabrice Bellard na tuto akci reagoval tím, že v únoru 2007 uvolnil jako open source i svůj modul kqemu. Ovšem od QEMU verze 0.12.0 (uvolněné v srpnu 2009) je tento modul nepoužitelný, neboť jeho fungování je neslučitelné s možností mapování velkého množství paměti. A tak byl jeho další vývoj ukončen. V té době se však začaly začaly masově šířit stroje s podporou virtualizace přímo v procesoru.

Aby bylo možné této možnosti virtualizace využít, musel být vytvořen v linuxovém jádře tzv. hypervizor - což je vlastně jaderný modul kvm (Kernel-based Virtual Machine). Virtualizace procesoru ale sama o sobě nestačí, protože virtuální stroje se musí dělit o další fyzický hardware - bloková zařízení, síťové karty aj. A to byl okamžik, kdy se využilo možností QEMU a tak se tento nástroj od verze O.10.1 začal pozvolna měnit z pouhého emulátoru v administrační nástroj pro hypervizory. Nejprve pro hypervizor KVM a posléze (od verze 0.11.0) i pro hypervizor XEN. Využilo se takjeho rozvinutých možností řízení a monitorování virtuálního stroje, a především toho, že bylo schopné emulovat reálný hardware, který zatím nebylo možné virtualizovat na nižší úrovni. QEMU v kombinaci s KVM se pozvolna stává vážnou konkurencí vůči komerčním virtualizačním nástrojům.

Media in category "QEMU"

The following 15 files are in this category, out of 15 total.