Uživatelský účet a heslo pro přihlášení k Novell serverům

From DCEwiki
Jump to navigation Jump to search

Na Karlově náměstí se pro přihlašování uživatelů používají jiné uživatelské účty a hesla než v Dejvicích. Autorizace probíhá proti Novell serverům CONTROL (zaměstnanci) a KSTUDENT (studenti). Každému uživateli je vytvořeno stejné uživatelské jméno (shodné s dejvickým) a vygenerováno výchozí Novell heslo. Toto uživatelské jméno a heslo slouží pro přihlášení k pracovním stanicím v laboratořích a kancelářích (Windows i Linux).

Výchozí heslo[edit]

Svoje vygenerované výchozí heslo si můžete můžete zjistit (ne změnit) na této stránce: service.felk.cvut.cz/heslo. Pro přihlášení použijte svoje uživatelské jméno (možno zjistit v databázi uživatelů FEL) a hlavní přístupové heslo (HPH - shodné s heslem do KOSu).

Změna hesla[edit]

Postupy, jak změnit svoje heslo pro přihlášení k serverům CONTROL/KSTUDENT:

  1. Na Windows stanici po přihlášení Novell klientem stisknout Ctrl+Alt+Del a zvolit Change password. Označit strom FELK, zadat původní heslo, zadat nové heslo a zopakovat nové heslo. Po potvrzení je heslo pro přihlášení změněno.
  2. V Linuxu (zatím jen Squeeze) lze heslo změnit příkazem ndspasswd. Umožňuje změnit heslo pouze aktuálně přihlášeného uživatele.

Změna hesla se projeví okamžitě.

Zapomenuté heslo[edit]

V případě, že jste si již dříve heslo změnili a již si ho nepamatujete, tak máte po přihlášení hlavním přístupovým heslem na stránce service.felk.cvut.cz/heslo možnost požádat pro vybraný server o znovunastavení počáteční hodnoty hesla.

Přihlášení k pracovní stanici[edit]

Na stanicích s OS Windows musí být nainstalován Novell Client (instalaci žádejte po IT135). V přihlašovacím dialogu klikněte na tlačítko Advanced, zvolte:

  • Tree: FELK
  • Context: control.felk.cvut.cz nebo student.felk.cvut.cz
  • Server: CONTROL/KSTUDENT