GRUB (bloková zařízení)

Z DCEwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Aby bylo zřejmé, jak probíhá proces zavedení systému, je třeba něco vědět o tom jaká jsou specifika fyzických blokových zařízení a jak je "vidí" GRUB2. Je to důležité znát především proto, aby bylo jasné:

  • kam se instaluje GRUB2
  • kde lze najít soubory potřebné pro zavedení OS
  • odkud a jak zjistit parametry, s nimiž pak lze pracovat v souboru grub.cfg

Jak GRUB vidí fyzická bloková zařízení

Poznámka Bloková zařízení jsou taková, která komunikují po blocích dat. Tj. i když z nich chceme přečíst pouze jeden bajt, musíme načíst celý blok dat najednou. Totéž platí i pro zápis. Při práci s nimi se tedy využívá vyrovnávací paměť (tzv. buffer). Veškeré operace s daty se provádí v něm a k jejich uložení (opět po celých blocích) dochází teprve až když k tomu systém vydá příkaz.

GRUB shell se velmi podobá klasickému unixovému shellu, včetně práce s blokovými zařízeními. Na rozdíl od plnohodnotného OS však není - vzhledem k omezením BIOSu - GRUB schopen rozlišit, zda je blokové zařízení typu SATA nebo IDE.

hd
je identifikátor všech diskových zařízení, včetně těch, která jsou připojená přes USB
fd
je identifikátor disketové mechaniky (floppy disc)
cd
je identifikátor CD mechaniky

Rozpoznávání fyzických blokových zařízení řeší modul biosdisk, ten jim přiděluje i odpovídající pořadová čísla.

Upozornění Jsou-li nad fyzickým zařízením další logické vrstvy, jako např. RAID nebo LVM, musí být odpovídající moduly načítány až po nalezení a vytvoření blokových zařízení, nad kterými jsou jsou sestaveny!

Jak GRUB vidí logické vrstvy

SW RAID

LVM

Jak GRUB pracuje se síťovým přípojením přes PXE