Bp 312 cz

Z DCEwiki
Verze z 8. 3. 2014, 00:18, kterou vytvořil Sojkam1 (diskuse | příspěvky) (Automatické doplnění odkazu na PDF)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Modelovací jazyky pro optimalizaci

Autor: Podhradský Michal

Bakalářské práce 2010

Stáhnout práci v PDF


Cílem této bakalářské práce je porovnání v současnosti dostupných modelovacích jazyků pro formulaci celočíslených lineárních optimalizačních problémů a doporučení jazyka, který je nejvhodnější použít pro modelování a plánování optimálního provozu tepláren a kogeneračních jednotek. Takový jazyk musí být schopen rychlého převodu modelu do formátu čitelného zvoleným solverem, musí být snadno propojitelný s Java aplikacemi a musí být schopen načtení a ukládání dat z a do MS Excel tabulek.

Dostupné (komerční i open-source) jazyky a jejich základní funkce jsou nejprve porov-nány v přehledné tabulce. Následně je devět jazyků (Yalmip, GAMS, OptimJ, Gurobi Java API, LINGO, AIMMS, AMPL, MPL a Zimpl) vybráno pro další testování, sestávající se z implementace zjednodušeného modelu teplárny. Během této implementace je sledována zejména snadnost formulace problému, propojitelnost s Java aplikacemi, přehled-nost kódu a možnosti manipulace s MS Excel tabulkami. Na závěr jsou vybrány tři jazyky (Yalmip, OptimJ, Zimpl) a je na nich testována rychlost formulace problému pomocí rozšířeného modelu teplárny.

Jako nejrychlejší se ukázal být jazyk Zimpl, nicméně jako nejvhodnější pro reálné nasazení se jeví jazyk OptimJ (díky svému propojení s Javou a dostačující rychlostí). Jako vhodné se dále jeví jazyky používající algebraickou notaci, například AMPL, GAMS nebo LINGO. Yalmip se ukázal pro praktické nasazení nevhodný zejména kvůli pomalé formulaci problému.