LVM

From DCEwiki
Jump to navigation Jump to search

LVM (Logical Volume Management) je pružnější metodou správy diskového prostoru než RAID. Nevýhodou fyzických blokových zařízení (např. pevných disků) je obtížné přerozdělování volného místa po jejich prvotním rozdělení na diskové oddíly. LVM tento problém elegantně řeší přidáním logické vrstvy mezi fyzická média a operační systém. Tato logická vrstva umožňuje libovolně (pokud použitá zařízení podporují hotswap, tak i za chodu) přidávat (nebo odebírat) jiná bloková zařízení a tím podle potřeby měnit jak diskovou kapacitu tak řešit výměnu blokových zařízení, aniž by bylo nutné stroj restartovat. První verze LVM se v linuxovém jádře objevila roku 1998 (autorem byl Heinz Mauelshagen) a byla založena na LVM z HP-UX.

V čem je LVM výhodnější než RAID?

  • Umožňuje sloučit do jednoho zařízení ( Volume Groups ) bloková zařízení bez ohledu na jejich velikost a typ. Tj. jak fyzické disky, tak virtuální disky připojené přes loop, nebo přes síťová bloková zařízení.
  • Diskovou kapacitu logických blokových zařízení lze za běhu nejenom zvětšovat, ale také zmenšovat.
  • Logická bloková zařízení lze za běhu přesouvat mezi blokovými zařízeními, takže lze v případě potřeby blokové zařízení ze skupiny odebrat za běhu, bez toho, že by došlo ke ztrátě dat.
  • LVM podporuje snapshot blokových zařízení


Obsah manuálu

(Vpravo je uveden aktuální stav zpracování kapitoly)

LVM (bloková zařízení)  
 
90%
LVM (skupina)  
 
80%
LVM (logické disky)  
 
70%
LVM (thin provisioning)  
 
80%
LVM (cache)
 
100%
Praktické příklady práce s LVM   
 
20%

Doplňky

Vzdálený ssh přístup v single-mode debianu  
 
00%
Tisková verze
Diskuze k tomuto materiálu