Kategorie:Pacemaker

From DCEwiki
Jump to navigation Jump to search

Pacemaker je open source implementací CRM (Cluster Resource Management). Jde o sadu démonů, které v rámci HA clusteru zajišťují spouštění či naopak zastavování konkrétních služeb. Tyto služby se nazývají zdroje (resource). Může to být prakticky libovolná služba, kterou by měl zajišťovat běžný server (web server, virtuální stroj, sdílený disk & etc..). Rozdíl mezi běžnými standalone servery a servery sdruženými do HA clusteru je především v tom, že stroje sdružené do clusteru vzájemně komunikují a jsou schopny mezi sebou zdroje podle potřeby přesouvat, tak aby byla zajištěna jejich trvalá dostupnost.

Pacemaker vzniknul jako fork projeku Linux-HA, jehož cílem bylo vytvořit komplexní řešení clusterové infrastruktury postavené na Linuxu. Na počátku šlo o jeden balík démonů, ale postupem času se projekt rozdělil na tři samostatné větve:

  • Nejprve se oddělil vývoj Cluster Glue (vývoj je samostatný od verze 1.0). Cluster Glue je sada démonů zajišťujících spolupráci nodu s infrastrukturou clusteru.
  • vývoj démona obstarávajícího vzájemnou komunikaci nodů, s názvem heartbeat se oddělil od hlavního projektu od verze 2.1.4 Jeho název se často používal jako synonymum pro celý projekt Linux-HA.
  • samostatný vývoj správce zdrojů (Resource Agents) s názvem Pacemaker začal na sklonku roku 2003, kdy Andrew Beekhof začal pracovat na novém CRM, který by odstranil omezení původní verze. Ta totiž, mimo jiné, umožňovala vytvořit cluster pouze o dvou nodech. První zárodek Pacemakeru se objevil 30. července 2005, v rámci vydání Heartbeat v. 2.0.0. K úplnému osamostatnění projektu pak došlo na konci roku 2007.

Vývoj stále pokračuje a průběžně dochází k dalším změnám.

direction a suivre 3 yve 01.svgČíst dále..

Přehled kapitol manuálu pro Pacemaker (napravo je uváděn aktuální stav zpracování kapitoly):

Pacemaker  
 
90%
CRM - instalace  
 
50%
CRM - konfigurace  
 
50%
CRM (konfigurace zdrojů)  
 
90%
CRM (CLI)  
 
60%
CRM (examples)  
 
60%
CRM - konfigurace distcc
 
100%
CRM - konfigurace DRBD  
 
70%
CRM - konfigurace OCFS2  
 
80%
CRM - konfigurace FS  
 
20%
CRM (Resource Agents)  
 
20%
CRM (akce)  
 
60%

Dodatky:

HA cluster  
 
90%
Heartbeat - konfigurace
 
100%